CIT/PIT Recharakteryzacja transakcji – czy możliwa dla tych, zawartych przed 2019 r.?
Organy podatkowe kontrolując ceny transferowe mogą korzystać z narzędzia recharakteryzacji transakcji. Oznacza to możliwość uznania przez organ, że analizowana transakcja faktycznie stanowiła inną transakcję niż ta, określona przez podatnika lub że podmioty niepowiązane w ogóle nie zawarłyby takiej transakcji.
Skutkiem zastosowania recharakteryzacji jest więc zmiana jej charakteru i przyjęcie skutków podatkowych innej transakcji lub całkowite pominięcie jej w rozliczeniach podatnika.
Z naszego doświadczenia wynika, że w tej chwili organy nie dokonują recharakteryzacji w postaci zupełnego pominięcia transakcji. Natomiast co raz częściej dokonują reklasyfikacji, która polega na ustaleniu innych skutków podatkowych zawartej transakcji.
Na przykład organ podatkowy dokonując recharakteryzacji, może stwierdzić, że:
∑ pożyczka od wspólnika nie jest w istocie pożyczką a dopłatą na kapitał,
∑ usługi pośrednictwa w sprzedaży są w istocie usługą obsługi klienta lub
∑ transakcja udzielenia licencji ma charakter administracyjno-prawny, związany wyłącznie z ochroną prawną znaków towarowych, a tym samym podmiot nie udziela licencji, a świadczy usługi administracyjno-prawne.
Recharakteryzacja transakcji zawartych przed 2019 r.
Przepisy regulujące mechanizm recharakteryzacji transakcji funkcjonują w Polsce od 2019 roku. Jednak organy podatkowe próbują korzystać z tego narzędzia również w odniesieniu do kontrolowanych transakcji zawartych przed 1 stycznia 2019 r. Na tej podstawie pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi zrodziły się spory, które były rozstrzygane przed sądami administracyjnymi.
Przełomowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta